Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »


5 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~Dzik~

~Dzik~
 • Goście

Napisano 09 czerwiec 2008 - 15:58

A ile jest wartościowych drzewostanów w głębi puszczy, które wycinane są pień. Największym problemem jest to, że robi się zręby w drzewostanach o charakterze naturalnym (zróżnicowanie gatunkowe i wiekowe drzew), a w ich miejsce sadzi sosnę, gdzie w ten sposób zamiast lasu powstaje zwykła, uboga, podatna na szkodniki plantacja sosny.

#2 ~Anty leśnik~

~Anty leśnik~
 • Goście

Napisano 09 czerwiec 2008 - 17:42

Lasy Państwowe zamiast dbać o lasy, dbaja tylko o własną kieszeń. Puszcza Knyszyńska jest wycinana w pień.

#3 ~ras~

~ras~
 • Goście

Napisano 09 czerwiec 2008 - 20:42

Jakby ktoś nie wiedział, to cała Puszcza Knyszyńska (jak widać ostatnio, wraz z rezerwatami) jest uprawą leśną, więc WSZYSTKIE drzewa po uzyskaniu wieku rębnego zostaną wycięte. Kiedy, reguluje to tylko jakaś tam niby gospodarka leśna lub bieżące potrzeby nadleśniczego. Naiwniaki.

p.s. eee... co to za kretyńskie kody na tym forum?

#4 www.zieloni-bialystok.w.pl

www.zieloni-bialystok.w.pl

  Sekretarz redakcji

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 688 postów

Napisano 10 czerwiec 2008 - 15:54

KONCZY SIE ERA ROPY MIESA FUTER ATOMU WEGLA PORA BY ZAKONCZYLA SIE ERA MYSLIWICH I DRWALI A LAS STAL SIE FABRYKA TLENU A NIE PLANTACJA DESEK :)

#5 www.zieloni-bialystok.w.pl

www.zieloni-bialystok.w.pl

  Sekretarz redakcji

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 688 postów

Napisano 10 czerwiec 2008 - 15:56

POSZERZYĆ PARK NARODOWYNA CAŁĄ PUSZCZĘ,
A NIE ZWIĘKSZAĆ Z KAŻDYM ROKIEM ILOŚĆ WYCINANYCH DRZEW CIMOSZEWICZ PRZESTANIE POLOWAC,BO WYJEDZIE DO USA?

PUSZCZA BIAŁOWIESKA – DLA ELITY MYŚLIWYCH I LESNIKÓW ? WBREW OBIEGOWEJ OPINII PUSZCZA BIAŁOWIESKA – JEDYNY W EUROPIE OBSZAR NATURALNEGO LASU, turystyczna perła Polski NIE JEST CHRONIONA. Czy stoi za tym m.in. LOBBY MYŚLIWYCH – POSŁÓW, SENATORÓW na czele z POLUJACYM TAM często przy podarowanej mu "leśniczówce" MINISTREM SPRAW ZAGRANICZNYCH WŁODZIMIERZEM CIMOSZEWICZEM, bo oznaczać będzie to koniec polowań na tym terenie , w tym także na żubra, a leśnicy wbrew deklaracjom o "ochronie" WYCINAJĄ DLA ZYSKU CORAZ WIĘCEJ CORAZ STARSZYCH DRZEW ?

Jadąc 20 km odcinkiem drogi z Hajnówki do serca puszczy – Białowieży z okna samochodu widzimy pozornie wielki, nieprzebyty las – tzw. “Rezerwat Widokowy”. Ale czasem kilkanaście metrów od drogi możemy natrafić na wycięte drzewa. Ścisły rezerwat, zarządzany przez Park Narodowy zajmuje jedynie około 50 km2 (obszar o powierzchni ok. 1 Białegostoku). Pozostały teren zarządzany jest przez Lasy Państwowe, których celem nie jest ochrona przyrody, gdyż utrzymują się z wycinki drzew – im więcej wycinają tym większe mają zyski, a ponieważ przemysł drzewny jest coraz mniej dochodowy tną coraz więcej, np. pod pretekstem “walki z kornikiem” usuwając zaatakowane świerki. Tymczasem jak twierdzą przyrodnicy wypieranie drzew iglastych na rzecz liściastych to naturalny proces, spowodowany ewolucją, klimatem itp. Puszcza Białowieska to jeden z nielicznych lasów, w którym pozostałe leżące martwe drzewa stanowią pożywienie i schronienie dla wielu gatunków owadów i związanych z nimi ptaków i zwierząt. Dla odróżnienia inne lasy w Polsce (tzw. “gospodarcze”) określane są często jako “plantacje desek” – nie spotkamy w nich np. dzięcioła i szeregu innych zwierząt.
Historia ochrony Puszczy Białowieskiej wiąże się z królami, carami, którzy ustalając swoją wyłączność na polowania na tym terenie przyczynili się do zachowania naturalnego charakteru Puszczy.
Jednak dzisiaj lobby myśliwych nie jest zainteresowane rozszerzeniem ochrony na obszar całej Puszczy Białowieskiej, bo oznaczać będzie to koniec polowań na tym terenie , w tym także na żubra.
Jak niesie plotka, Minister Spraw Zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz często poluje w Puszczy Białowieskiej, odkąd dostał od lasów Państwowych domek “myśliwski”.
Podobno niedawno towarzyszył w prywatnej wizycie hiszpańskiego króla chcącego zapewne zapolować na żubra...
Jednak to co służy wąskiej elicie, utrudnia rozwój turystyki, będącej nadzieją i lokomotywą naszego zacofanego regionu. W dobie nowoczesnej technologii przestarzały przemysł drzewny jest deficytowy i nie zapewnia dochodów mieszkańcom.
Jednak by przyciągnąć i jak najdłużej zatrzymać turystów potrzeba wiele atrakcji i ciekawych miejsc – stąd potrzeba większego obszaru ochrony, dłuższych szlaków turystycznych itp. atrakcji - wtedy Puszcza Białowieska służyć będzie nie tylko wąskiej grupie interesu, ale ludności lokalnej i turystom z Europy i całego świata. Wbrew obawom miejscowej ludności, rozszerzenie obszaru Parku Narodowego na obszar całej Puszczy Białowieskiej nie musi wiązać się np. z zakazami zbierania grzybów czy drewna na własny użytek.
Jeśli chcemy uratować ostatni naturalny las w Europie, natychmiast musimy:
- Zaprzestać wycinki drzew w wieku powyżej 100 lat, także pod pozorem “wycinek sanitarnych”
- Rozszerzyć obszar Parku Narodowego na obszar całej Puszczy Białowieskiej
- Rozwój turystyki zapewni rozwój regionu i lokalne miejsca pracy; zlikwiduje zapóźnienia cywilizacyjne, np. umożliwi przywrócenie połączeń kolejowych Białystok - Hajnówka - Białowieża.
Puszcza Białowieska, żubr i bocian to jedyne rozpoznawalne i pozytywne symbole Polski w Europie - jest szansą na rozwój regionu i magnesem ściągającym do Polski turystów - udostępniona do zwiedzania a nie wycięta!

http://www.zieloni.o...bialowieska.htm

http://www.zieloni.o...ka-klamstwa.htm

CZY WIECIE PAŃSTWO, ŻE PUSZCZA BIAŁOWIESKA NADAL NIE JEST CHRONIONA I WYCINA SIĘ W NIEJ DRZEWA ? - KORNIKI CZY GRABIEŻCZA EKONOMIA ZAGRAŻA PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ - ROZWÓJ TURYSTYKI NA OBSZARZE PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ - PRZEMYSŁ DRZEWNY UPADA - ŚRODOWISKOWE KŁAMSTWA I KRĘTACTWA - NIEEKOLOGICZNY, NIEEFEKTYWNY SYSTEM GOSPODARCZY ZAWSZE UPADA MARNOTRAWIĄC SUROWCE, ENERGIE I LUDZKA PRACĘ, NISZCZĄC ZDROWIE I POGARSZAJĄC JAKOŚĆ ŻYCIA, POWODUJĄC RECESJĘ I BEZROBOCIE (JAK W PRZYPADKU KOPALŃ, HUTNICTWA...). PROPOZYCJE ZIELONYCH ALTERNATYW - TRWAŁEGO ROZWOJU GOSPODARCZEGO, KTÓRY NIE POWODUJE UBÓSTWA, BEZROBOCIA, RECESJI I DEGENERACJI, ZAGROŻEŃ ZDROWIA, POGORSZENIA JAKOŚCI ŻYCIA

#6 www.zieloni-bialystok.w.pl

www.zieloni-bialystok.w.pl

  Sekretarz redakcji

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 688 postów

Napisano 10 czerwiec 2008 - 15:57

PROPONUJE ZEBY GAZETA WSPOLCZESNA ZACZELA WYDAWAC SIE NA PAPIERZE Z MAKULTAURY OSZCZEDZAJAC DRZEWA ALBO TYLKO W WERSJI ELEKTRONICZNEJ :)Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych