Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Ciekawe Podlasie


2 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~Jarek~

~Jarek~
  • Goście

Napisano 27 grudzień 2010 - 22:42

Wszystkich miłośników Sokółki i okolic zapraszamy do odwiedzenia i koniecznie uzupełnienia informacji o tym rejonie na portalu www.ciekawepodlasie.pl Portal tworzony jest przez ludzi którzy interesują się Podlasiem i chcą je pokazać innym jako miejsce, które warto odwiedzić. Zależy nam również na materiałach i zdjęciach historycznych, nie koniecznie strasznie starych, ale takich, które pokazują ciekawe miejsca, jak wyglądały kiedyś, czasem jeszcze niedawno.
Przykładowy link do punku w Sokółce:
http://www.ciekawepo...adewskiego.html
:)

#2 ~podlascy Rusini.~

~podlascy Rusini.~
  • Goście

Napisano 30 grudzień 2010 - 23:36

Podlasie - ta wielokulturowa kraina jest także "Małą Ojczyzną" zamieszkujących ją Rusinów (tj. Białorusinów, Ukraińców, Rosjan, "tutejszych" i innych, należących do kręgu kultury wschodnich Słowian).
Chciałbym w tym wątku powędrować śladami podlaskich Rusinów, którzy zamieszkują tą ziemię już od tysiąca lat.

W średniowieczu Podlasie stanowiło wschodnią ścianę Mazowsza i zarazem odgraniczało Mazowsze od Rusi grodzieńskiej i brzeskiej. Położenie Podlasia przy wschodnich granicach Lechitów, czyli Lachów, przemawia za uznaniem, że nazwa Podlasia nie powstała od lasów, jak nazwa Polesia, ale od Lachów, przy granicy których ciągnęło się Podlasie. Było to zatem pod-lasze, wymawiane w gwarze miejscowego ludu, nieznającego brzmienia sz: „podlasie”*. Pierwotnie Podlasie było bezludnym pasem lasów, rozgraniczających Mazowsze z Rusią. Skutkiem wzrostu zaludnienia na Mazowszu i Rusi, Podlasie zaczęto się zasiedlać: od południa i wschodu przybywali do puszcz podlaskich Rusini, a od zachodu Lechici. Dla zabezpieczenia swych zdobyczy terytorialnych książęta ruscy zbudowali IX-XII w. szereg grodów obronnych: nad Bugiem Brześć i Drohiczyn,nad Narwią Suraż, nad Niemnem Grodno, nad rzeką Białą Bielsk a nad Nurcem Brańsk. Przy północnym krańcu Podlasia były siedliska Jaćwingów, którzy w czasach rozbicia dzielnicowego zapuszczali się coraz bardziej na południe. Do tego doszły siejące spustoszenie najazdy Litwinów i Tatarów. Po ustaniu najazdów ludność zaczęła powtórnie zasiedlać ziemię podlaską. O społeczności ruskiej zamieszkującej w tym czasie Brańsk, Suraż, Knyszyn, Bielsk, Wysokie Mazowieckie i Ciechanowiec wspominają latopisy litewskie i ruskie. Prawo do Podlasia rościli Mazowszanie, Krzyżacy, księstwa ruskie, a następnie Litwa, zagarniająca pod swe panowanie ziemie zamieszkałe przez Rusinów. W XIV wieku Kazimierz Wielki zrzekł się Bielska, Drohiczyna i Mielnika na rzecz Kiejstuta. W kolejnym stuleciu Kazimierz Jagiellończyk dopuścił do przyłączenia prawie całego Podlasia do Litwy. Zygmunt I Stary utworzył w Wielkim Księstwie Litewskim województwo Podlaskie, które w 1569 r. sejm lubelski włączył do Korony polskiej. Wówczas herb województwa Podlaskiego utworzono z dwóch herbów Polski i Litwy. Przedstawia on zatem dwie tarcze o polach czerwonych: na jednej orła białego bez korony, a na drugiej pogoń litewską. Pogoń (Pahoń) jest także herbem Białorusi.
*(źródło: http://univ.gda.pl)


#3 ~Jarek~

~Jarek~
  • Goście

Napisano 31 grudzień 2010 - 13:56

Cieszę się, że pojawił się na forum wpis mówiący o wielokulturowości Podlasia. Warto tę krainę pokazywać jako miejsce gdzie żyją wspólnie przedstawiciele o różnych korzeniach narodowych, czy religijnych. Jest to również miejsce gdzie ta odrębność przetrwała zawieruchy polityczne. Ludzie dla których Podlasie to tylko jakieś kresy, nie mają świadomości historycznego, (jeszcze z okresu chrystianizacji) ścierania się wpływów Rusi kijowskiej z umacniająca się Polską, następnie Litwy. A gdzie w tym wszystkim waleczni Jaćwingowie, znacznie późniejsze nadania ziem Tatarom, Unia brzeska...itd. Opisy z którymi się spotykam często naginają historię i to obojętnie, która z obecnych "stron wpływów" ją pisze. Portal ciekawepodlasie.pl ma w swoim założeniu unieść się ponad podziałami i pokazać ludziom, że jest to niezmiernie interesujący kawałek Europy.
Poydrawiam :)Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych