Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Konkurs . Do wygrania ipody i zestawy past blend-a-med 3 d white.


1 odpowiedź w tym temacie

#1 ~pasiak34~

~pasiak34~
  • Goście

Napisano 23 grudzień 2008 - 09:10

[wpis usunięty]

#2 komentator

komentator

    Kierownik działu

  • Oczekujący na zatwierdzenie
  • PipPipPipPipPipPip
  • 350 postów

Napisano 23 grudzień 2008 - 09:24

Jak zwykle w święta aktywność cyberprzestępców rośnie. Wykorzystują oni łatwowierność Internautów i przesyłają im swoje "cyberżyczenia". PandaLabs ostrzega przed mogącymi zwieść wielu użytkowników fałszywymi wiadomościami rzekomo z restauracji McDonald’s i serwisu Hallmark.

Wiadomość email, która rzekomo zawiera specjalną świąteczną ofertę sieci McDonald’s, w rzeczywistości służy rozpowszechnianiu robaka P2PShared.U. Wiadomość zatytułowana "McDonalds życzy Wesołych Świąt!" kusi świąteczną promocją. Wszystko co trzeba zrobić by wziąć w niej udział, to wydrukować kupon promocyjny i udać się z nim do lokalu sieci. Jednocześnie nasz komputer zostaje zainfekowany robakiem P2PShared.U. Aby wiadomość wyglądała bardziej wiarygodnie, adres nadawcy posiada domenę mcdonalds.com. Wiadomość zawiera także rozwijane menu umożliwiające wybranie kraju, co miało utwierdzić adresata w przekonaniu, że email został wysłany z firmy dysponującej oddziałami na całym świecie.

Złośliwy kod wykorzystuje do rozprzestrzeniania się także wiadomości email, na przykład o temacie "Otrzymałeś kartkę Hallmark od swojego przyjaciela". List zachęca do otwarcia kartki z życzeniami, która ma pochodzić z popularnego serwisu Hallmark.

Obie wiadomości sprytnie wykorzystują zabiegi socjotechniczne. Święta Bożego Narodzenia to okres, w którym czujność internautów jest wyraźnie uśpiona. Ufność, z jaką przyjmują oni wszelkie informacje i życzenia związane ze świętami Bożego Narodzenia, stanowi niepowtarzalną okazję dla cyberprzestępców. Propozycja skorzystania z promocji czy też otrzymania prezentu okazuje się w takich chwilach bardzo skuteczną przynętą - przyznaje Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w Panda Security Polska.

W obu przypadkach, gdy użytkownik otwiera załącznik - w rzeczywistości pobiera kopię robaka P2PShared.U i instaluje go na swoim komputerze. Po zainstalowaniu robak rozsyła wiadomości email o takim samym temacie i podobnej treści do innych użytkowników będących na liście kontaktów ofiary. Na koniec umieszcza własne kopie w folderach programów P2P (eMule, LimeWare, Morpheus itp.), nadając im nazwy związane z oprogramowaniem zabezpieczającym, programami do obróbki grafiki, aplikacjami łamiącymi zabezpieczania programów itp. W efekcie każdy użytkownik w rzeczywistości pobiera na swój komputer kopię robaka.

Warto więc być szczególnie czujnym i nie otwierać wiadomości pochodzących od nieznanych nadawców, a w szczególności załączników. Powinniśmy również unikać zamieszczonych tam linków.

( źródło: dobreprogramy.pl )

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych