Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

1872 odpowiedzi w tym temacie

#1861 ~procemon now~

~procemon now~
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2011 - 22:30

gdybyś zadał sobie choć odrobinkę wysiłku to zapewne zrozumiałbyś, że koszt to najmniejszy problem jeśli ktoś jest przekonany i wierzy pochodzenie wyda każde pieniądze na przywrócenie właściwych nazw. Niech Pan zapyta ludzi jak jest i co stanowi problem to pan zrozumie. Zresztą swego czasu miał Pan zaproszenie na konsultacje społeczne w tej sprawie w których Pan nie wziął udziału. Bo przekonac ludzi to nie to samo co pisac na forum anonimowo. Posługuje sie Pan jakimiś dokumentami stworzonymi przez zwiazek radziecki i opiniami pisanymi przez białorusinów współpracującymi z SB i propagandą. A nie bierze Pan pod uwagę faktu, ze rzeczywistość jest inna.

dokumentami stworzonymi przez zwiazek radziecki i opiniami pisanymi przez białorusinów współpracującymi z SB i propagandą
Fajne! Długo to wymyślałeś? Czy nazwę Bohusze wymyślił w XVI wieku I Sekretarz KC ZSRR? A może Białorusi?
Nazwy historyczne nie pochodzą z czasów radzieckich.
A ludzie nie chcą starych nazw, bo uważają je za białoruskie (nie do końca słusznie), gdy tymczasem sami chcą być Polakami i wymazać niepolskie pochodzenie. To zwykły kompleks niższości, ale to przeszkoda nie do przebycia. Tu masz rację. Iżadne konsultacje nic nie dadzą, dopóki świadomość ludzi jest jaka jest.

#1862 ~/...\~

~/...\~
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2011 - 22:35

dokumentami stworzonymi przez zwiazek radziecki i opiniami pisanymi przez białorusinów współpracującymi z SB i propagandą
Fajne! Długo to wymyślałeś? Czy nazwę Bohusze wymyślił w XVI wieku I Sekretarz KC ZSRR? A może Białorusi?
A ludzie nie chcą starych nazw, bo uważają je za białoruskie (nie do końca słusznie), gdy tymczasem sami chcą być Polakami i wymazać niepolskie pochodzenie. To zwykły kompleks niższości, ale to przeszkoda nie do przebycia. Tu masz rację. Iżadne konsultacje nic nie dadzą, dopóki świadomość ludzi jest jaka jest.

Zaryzykuje stwierdzenie, ze ludzie nie chca "starych" nazw wcale nie dlatego, ze byly to nazwy "bialoruskie", ale dlatego ze nazwy obecne sa ICH nazwami. Czy przywrocenie Sokolce nazwy "Sucholda" spotkaloby sie z pozytywnym przyjeciem? Smiem watpic...

#1863 ~ja~

~ja~
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2011 - 08:09

Znalazł się omnibus a zarazem filozof i psycholog:)
Co słuszne a co mnie słuszne pozostaw kazdemu z osobna a jak chcesz przekonać i potrafisz to do dzieła ale nie na forum szczekając a w rozmowie z ludzmi. Jeśli nie potrafisz to ja stawiam diagnozę, że to Ty własnie masz kompleks niższości i starasz się go pozbyć pisząc na tym forum.

#1864 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2011 - 20:43

Znalazł się omnibus a zarazem filozof i psycholog:)
Co słuszne a co mnie słuszne pozostaw kazdemu z osobna a jak chcesz przekonać i potrafisz to do dzieła ale nie na forum szczekając a w rozmowie z ludzmi. Jeśli nie potrafisz to ja stawiam diagnozę, że to Ty własnie masz kompleks niższości i starasz się go pozbyć pisząc na tym forum.

Przekonać? Czy przekonasz zdeklarowanego Polaka-katolika, że język "prosty" którym mówi jest białoruski? A on sam potomkiem białoruskich osadników?
Nigdy! Nad tym pracowało kilka pokoleń księży, nauczycieli, urzedników.

#1865 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2011 - 21:46

Przekonać? Czy przekonasz zdeklarowanego Polaka-katolika, że język "prosty" którym mówi jest białoruski? A on sam potomkiem białoruskich osadników?
Nigdy! Nad tym pracowało kilka pokoleń księży, nauczycieli, urzedników.

To dobrze czy źle bo sie pogubiłem ?

#1866 ~tutejszy~

~tutejszy~
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2011 - 23:46

To dobrze czy źle bo sie pogubiłem ?

Ja myślę, że każdy robi tak, jak mu jest (lub mu sie wydaje) dobrze w danym momencie.
Zgermanizowani Mazurzy mówili, że dobrze się stało, że są częścią niemieckiego narodu. Z sokólskimi potomkami Białorusinów jest podobnie.

#1867 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2011 - 13:04

Ja myślę, że każdy robi tak, jak mu jest (lub mu sie wydaje) dobrze w danym momencie.
Zgermanizowani Mazurzy mówili, że dobrze się stało, że są częścią niemieckiego narodu. Z sokólskimi potomkami Białorusinów jest podobnie.

Aaaa bo to można nie wiedzieć czy komuś jest dobrze czy nie dobrze? Ja wiem jedno nie dobrze to mi sie robi jak czytam co wypisujesz w tym temacie :)

#1868 ~tutejszy~

~tutejszy~
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2011 - 20:35

Aaaa bo to można nie wiedzieć czy komuś jest dobrze czy nie dobrze? Ja wiem jedno nie dobrze to mi sie robi jak czytam co wypisujesz w tym temacie :)

To może idź do lekarza ?
Mozliwe też, że to reakcja alergiczna ? Taki kompleks pochodzenia...
Coć jak tu:
"Moi rodacy z Krynek mieli straszny kompleks. Kompleks tego, że są Białorusinami. Wstydzili się tego. W tamtych czasach do Białegostoku jeździł jeden autobus rano. A potem wieczorem jeden z Białegostoku do Krynek. Tłok był w nim okropny. To ja znalazłem sposób, żeby wokół mnie było chociaż trochę luzu, żeby dało się oddychać. Zaczynałem po prostu rozmowę z kimś – po białorusku. Głośno. Odsuwali się ode mnie jak oparzeni."
link: Janowicz

#1869 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2011 - 22:39

To może idź do lekarza ?
Mozliwe też, że to reakcja alergiczna ? Taki kompleks pochodzenia...
Coć jak tu:
"Moi rodacy z Krynek mieli straszny kompleks. Kompleks tego, że są Białorusinami. Wstydzili się tego. W tamtych czasach do Białegostoku jeździł jeden autobus rano. A potem wieczorem jeden z Białegostoku do Krynek. Tłok był w nim okropny. To ja znalazłem sposób, żeby wokół mnie było chociaż trochę luzu, żeby dało się oddychać. Zaczynałem po prostu rozmowę z kimś – po białorusku. Głośno. Odsuwali się ode mnie jak oparzeni."
link: Janowicz

Tak to rzeczywiście SB-cki autorytet.

#1870 ~Haydamaky - Malanka~

~Haydamaky - Malanka~
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2011 - 10:01

#1871 ~засвистали козаченьк~

~засвистали козаченьк~
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2011 - 19:53

#1872 ~Засвистали Козаченьки~

~Засвистали Козаченьки~
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2011 - 19:55

B)

#1873 ~Ja~

~Ja~
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2015 - 11:25

Witam. Już może temat nie aktualny ale dopiero trafiłam na to forum. Jestem z Bogusz i może powiem, jak cały temat wyglądał dla nas. Młodzież już nie mówi po prostu ale prosty zna toteż nawet dziś możecie spotkać osoby, które nie powiedzą ,,jestem z Bogusz,, tylko ,,ja z Bohuszą,, U nas język jest bardzo twardy. Np w okolicach Hajnówki jest taki miękki i szeleszczący a w naszej okolicy jakby ktoś doszczki heblował :) Ale i wy możecie tak mówić, wystarczy, że delikatnie wysuniecie żuchwę do przodu. Może to śmiesznie wygląda, ale serio tak brzmi ten język. I może byśmy chcieli zmienić nazwę, ale nam powiedziano, że ze zmianą nazwy trzeba będzie wszystkie dokumenty zmieniać. Dowody, prawa jazdy, adresy zameldowania, tablice. A to są KOSZTY KOSZTY I KOSZTY. I temu powiedzieliśmy nie. Z resztą mało już ludzi mówi po prostu, a mówienie Bogusze przez g jest łatwiejsze niż przez ostre h. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych