Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Poszukuję miejscowości

8 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~Jurpam~

~Jurpam~
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2009 - 16:21

Drodzy Forumowicze! Wpisuję się do Waszego Forum, gdyż wydaje mi się ono najbliższe problemowi jaki chcę w nim przedstawić. A, mianowicie jestem w posiadaniu pamiętnika spisanego przez żołnierza, który po II wojnie światowej przebywał w Waszym regionie. Dla lepszego zobrazowania pozwolę sobie przytoczyć tu wycinek z tych wspomnień z 1945 roku.
Cyt: " W Olecku nie zabawiliśmy długo bowiem bezczynnie nie można było pozostawać bez określonego terminu. Po trzech dniach wyjechaliśmy do Gertruden Dorf. Bylo na 40 saperów podoficerów bowiem tylu nas przydzielono do 5 Mazurskiej Brygady Saperów. ... Innym zajęciem naszym to były całe łany zbóż niezżętych. Zbieraliśmy kosy i po kilkanaście ich codziennie wprawialiśmy w ruch kosząc dojrzałe żyto bądź do rzadkości należącą w tym rejonie pszenicę. Urząd gminy z pobliskiej Sokółki zorganizował dla nas dostawy żywności, którą dowożono nam na miejsce." - Z tego opisu domyśliłem sie, że miejscowość, w której przebywał ten żołnierz znajduje się w pobliżu Sokółki. Niestety nie znam i nie mam jak ustalić jak nazywała się i obecnie jak nazywa się wspomniana miejscowość Gertruden Dorf (może nazwa napisana jest błędnie, ale podaję za autorem rękopisu) Jeżeli możecie to pomóżcie ustalić mi nazwę tej miejscowości. Gorąco pozdrawiam.

#2 ~tutejszy~

~tutejszy~
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2009 - 18:52

To nie nasza Sokółka. Ja typuję Sokółki w gminie Kowale Oeckie powiat olecki. Dawna nazwa Sokolken zastąpiona została później niemiecką - Halldorf. Znajdź dokładną mapę niemiecką jak najmłodszą i oglądaj wioski pobliskie. Są też Sokółki w gminie Prostki w powiecie ełckim. Ewentualnie tam.
Możesz zadzwonić do odpowiednich gmin lub starostw (wydział geodezji) i zapytać o starą nazwę Gertruden Dorf. Mogą wiedzieć.
Napisz coś więcej o żołnierzu i jego pamiętniku.

#3 ~Jurpam~

~Jurpam~
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2009 - 12:32

Dziękuję Ci „tutejszy” Za podjęcie tematu i przekierowanie w inny rejon. Wniosek trafny i w rejonie Olecka, przy pomocy kolejnych osób udało mi się zlokalizować Gretruden Dorf, a właść. Gertudenhof majątek ziemski usytuowany w dzisiejszej miejscowości Niemsty niedaleko Dybowa w gminie Kowale Oleckie. Otóż nazwa ta przewija się w pamiętniku byłego sapera, który jako 21-letni młodzieniec z małej podkrakowskiej wsi trafił do jednostki wojskowej w Jarosławiu (podkarpackie) gdzie odbył kurs podoficerski i jako kapral został skierowany wraz z innymi do 36 baonu 5 Mazurskiej Brygady Saperów. Od miejscowości Olecko zaczyna się jak gdyby właściwy szlak sapera. Kolejno, przemieszczany był wraz z jednostką do miejscowości – wspomniany Getrudenhof, Mikołajki, Orzysz, Białystok, Dobre Miasto, Kętrzyn, Malbork – gdzie rozminowywano tamtejsze tereny, a także duży wkład saperzy wnieśli w zbiór zbóż jakie w 1945 roku tam obrodziły.
Doszedłem w odczytywaniu rękopisu do momentu, w którym zaczyna się zgrupowanie wojska w Ełku. Tu na razie zatrzymuję swoje szperanie w rękopisie, aby uporządkować mazurski szlak. Wiem, że szlak saperski kończy ów podoficer w Szczecinie, ale abym i ja tam za nim dotarł, to muszę przewertować jeszcze kilkadziesiąt stron.
Serdecznie dziękuję za pomoc i pozdrawiam spod samiućkich Tater. Hej
P.S. dziękuję i pozdrawiam również wszystkich tych, którzy zaglądnęli do mojego tematu, bowiem przekonany jestem, że udzielili by mi pomocy gdybym nie miał od „tutejszego”.

#4 ~~Neta~~

~~Neta~~
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2009 - 01:25

Wiedziałm, że już gdzieś mi ta 5 Mazurska Brygada Saperów mignęła....
Prawnuk Franciszka Bohuszewicza w niej służył.

http://czasopis.pl/c.../2009-02/art-18

Cieszę się, że Pan odnalazł tą miejscowość. Jak zwykle na Pana Tutejszego można liczyć. :)

#5 ~tutejszy~

~tutejszy~
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2009 - 02:36

Wiedziałm, że już gdzieś mi ta 5 Mazurska Brygada Saperów mignęła....
Prawnuk Franciszka Bohuszewicza w niej służył.

http://czasopis.pl/c.../2009-02/art-18

Cieszę się, że Pan odnalazł tą miejscowość. Jak zwykle na Pana Tutejszego można liczyć. :)

"Nie pakidajcie mowy naszaj biełaruskaj, kab nia umiorli”

#6 ~~Neta~~

~~Neta~~
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2009 - 02:40

"Nie pakidajcie mowy naszaj biełaruskaj, kab nia umiorli”

Nie pakidajcie, nie pakidajcie... ale Pan przecież sam mówił, że w domu to Pan nie rozmawia po białorusku...
To jak to z tym białoruskim w końcu ? Jak Pan dzieci nauczy tego języka ?

#7 ~tutejszy~

~tutejszy~
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2009 - 02:46

Nie pakidajcie, nie pakidajcie... ale Pan przecież sam mówił, że w domu to Pan nie rozmawia po białorusku...

A czyż nie lepiej mówić po polsku ? Wyższa kultura itd.
Wracajmy na własciwe forum.

#8 ~~Neta~~

~~Neta~~
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2009 - 02:48

A czyż nie lepiej mówić po polsku ? Wyższa kultura itd.
Wracajmy na własciwe forum.

To Pana słowa...nie moje.
Wracajmy.

#9 ~ref~

~ref~
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2009 - 16:27

na strasznom sudzie usio pakiniesz!-adas mickiewicz ,wlasnoreczny dopisek na jednej z jego paryskich ksiazek.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych