Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

52 odpowiedzi w tym temacie

#41 ~sumienie~

~sumienie~
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2011 - 09:48

Gratuluję Panie Jacku. Jestem trochę od Pana młodszy i jak jako cłopak zobaczyłem zarośnięte trawą ruiny, byłem przekonany, że nikt tego wspaniałego zamku nie odbuduje. A tu znalazł się "szaleniec". Dziękuję.
A tym co piszą niepochlebnie, zamek królewski w Warszawie też nie jest oryginalny. Oryginały zostały zniszczone. Jeżeli chcemy coś mieć trzeba to odbudować, jak Pan Jecek.

#42 ~piotrek~

~piotrek~
  • Goście

Napisano 05 luty 2011 - 19:02

ten zamek to może i cieszy oko ale dla historyków to taka lipa bo jak można coś rekonstruować nie znając jego poprzedniego wyglądu wg. mnie a sądzę że nie jestem sam że ruiny na których został wybudowany ten obiekt ( w żadnym wypadku nie można użyć słowa o odbudowany) bezpowrotnie przepadły a to był prawdziwy ślad historii tego miejsca

#43 Prof3sor

Prof3sor

Stażysta

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 37 postów

Napisano 06 luty 2011 - 01:17

wp3.pl/054k3f0qw1/ Zobacz tutaj ;)

#44 ~majkel~

~majkel~
  • Goście

Napisano 19 luty 2011 - 15:51

Pewnie, lepiej było zostawić resztki fundamentów, po których nie zostałby niedługo żaden ślad :/

#45 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 29 maj 2011 - 16:50

A ja niedawno byłam na zamku w Tykocinie , jest piękny , mimo że jeszcze nie wszystko ukończone . Pani przewodnik ciekawie opowiada i naprawdę wiele można się dowiedzieć . Podziwiam Pana Nazarko za rekonstrukcję tego zamku , życzę mu wielu odwiedzających . A tym , którzy nie byli - niech się nie wypowiadają , a najpierw pojadą i obejżą

#46 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2011 - 18:53

#47 ~Mario~

~Mario~
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2011 - 21:31

...a ja w zamku Pana Jacka dzisiaj właśnie byłem...
...Pana Jacka widziałem...
Pani przewodnik oprowadzając,fantastycznie opowiadała historię...
Przyznam,że jako mieszkaniec pobliskiego miasteczka nie znałem dokładnej historii zamku no i samego Tykocina.
Tak na marginesie to niesamowite jak np.radzono sobie w tamtych czasach chociażby z transportem wodnym...
Mówiąc krótko,warto tam pojechać i bez zbędnego zagłębiania się w opisywane po wyżej tematy,podziwiać kawał dobrej roboty Pana Jacka!
Bardzo nam się podobało,super spędziliśmy niedzielne popołudnie!:)

#48 ~Andrzej~

~Andrzej~
  • Goście

Napisano 14 listopad 2011 - 21:39

Znalazłem taki artykuł odnośnie odbudowywania zabytków. http://artelis.pl/ar...ezy-odbudowywac. Zdania w tym temacie są więc podzielone i trudno jest przekonać oponentów o swojej racji. Bo może rację ma każdy?

#49 Marco Polo

Marco Polo

Sekretarz redakcji

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 674 postów

Napisano 16 listopad 2011 - 19:37

Ciekawa kwestia została poruszona w tym artykule. No i właśnie - ruiny w Tykocinie "odbudowane", a pałac w Lewickich w ruinę popada.

Słyszałem o planach odbudowy zamków we wsi Podzamcze (Ogrodzieniec) i Ujeździe (Krzyżtopór).

Niestety, plany raczej realne, bo pełno jest zboczeńców przy kasie.

Remontujmy więc to co jeszcze stoi w całości i ma szansę służyć ludziom. Są przecież setki pałaców, które czekają na odnowienie a stoją puste i są narażone na dewastację.

Tylko że to nie są tak prestiżowe lokalizacje jak zamki Kazimierza Wielkiego. Zboczeńcy przy kasie muszą się przecież pokazać, a do tego nie wystarczy im dworek, o którym tylko w najbliższych powiatach wiedzą. A czy to będzie dobre dla innych - to już ich nie interesuje. Taka mentalność nowobogackich...

#50 ~Joanna K.~

~Joanna K.~
  • Goście

Napisano 01 grudzień 2011 - 08:36

Kochani!
Jak to jednak członkostwo w "Błękitnej Dziewiątce" skłania człowieka do dobrego. Wspaniale, żeś odbudował ten zamek, druhu Jacku. Wyobraźcie sobie, własnym sumptem nikogo o łaskę nie prosząc, zrobił coś dla pamięci o wielkości Rzeczypospolitej - to zostanie po Nim. Przecież to ważne, żeby pozostał po nas ślad, to coś więcej niż pamięć rodziny.
Poczucie wychowania i tradycji nie dotyczy tylko tych, którym obce jest poczucie własności. Którzy nigdy nic nie mieli, teraz i w przeszłości, nie rozumieją że trzeba, jak mawiał JPII, być i mieć. I to jest właśnie Jacka być i Jego mieć. Serdecznie pozdrawiam i winszuję realizacji. Oczywiście odwiedzę zamek i kasztelana.

#51 Cichomir

Cichomir

Nowy

• Użytkownicy
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 03 grudzień 2011 - 14:49

Witam!
Nie rozumiem jak można zachwycać się tym, że zniszczone zostały fragmenty pierwotnej budowli. To co powstało obecnie to nie jest odbudowany zamek lecz budynek powstały na dawnych fundamentach. Nie jest znany wygląd zamku więc trudno mówić o jego odbudowie. To, że konserwator wydał zgodę na budowę można rozumieć dwojako. Po pierwsze – pozbył się kłopotu z utrzymywaniem pozostałości zamku, po drugie – w województwie podlaskim nie ma ani jednego zamku (w Białymstoku przebudowany został na pałac) więc taka budowla podniesie prestiż a zniszczyć i tak nie ma za wiele bo tylko „jakieś” fundamenty ledwie wystające z ziemi. A przecież taką budowlę można było postawić w każdym innym miejscu nie niszcząc pozostałości dawnego założenia. Lecz prawdopodobnie uzyskanie obecnie pozwolenia na budowę zamku nie jest łatwe. Plany przestrzenne takich budowli nie uwzględniają.

Wyobraźcie sobie, własnym sumptem nikogo o łaskę nie prosząc, zrobił coś dla pamięci o wielkości Rzeczypospolitej - to zostanie po Nim.

Po co takie górnolotne stwierdzenia. Pan Jacek zbudował zamek dla siebie a nie dla Rzeczypospolitej. Podobnie jak właściciele zamków w Bobolicach czy Korzkwi. Będzie tam pewnie hotel, restauracja czy inna działalność gospodarcza.
Pierwotnie zamek służył do obrony. W późniejszym czasie część z nich popadła w ruinę za sprawą wojen lub została opuszczona a część przebudowano na pałace pokazując tym samym bogactwo ich właścicieli. Lecz zawsze się do nich dokładało. Obecnie muszą się same utrzymywać chcąc dalej istnieć. Oto widać jak zmieniają się czasy.

Użytkownik Cichomir edytował ten post 03 grudzień 2011 - 14:50

#52 Cichomir

Cichomir

Nowy

• Użytkownicy
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 03 grudzień 2011 - 15:02

Gratuluję Panie Jacku. Jestem trochę od Pana młodszy i jak jako cłopak zobaczyłem zarośnięte trawą ruiny, byłem przekonany, że nikt tego wspaniałego zamku nie odbuduje. A tu znalazł się "szaleniec". Dziękuję.
A tym co piszą niepochlebnie, zamek królewski w Warszawie też nie jest oryginalny. Oryginały zostały zniszczone. Jeżeli chcemy coś mieć trzeba to odbudować, jak Pan Jecek.

Ale zanim zaczniemy wszystko odbudowywać zadbajmy o to co jeszcze pozostało a ulega coraz większym zniszczeniom. Zapraszam do naszej akcji "Ratujmy polskie zabytki"

#53 ~mórarz~

~mórarz~
  • Goście

Napisano 29 grudzień 2018 - 00:11

zbudował zamek na podstawie drobiazgów....Ja budowałem przez 42 lata ale nigdy na podstawie drobiazgów ale jakiejś dokumentacji. W tym wypadku to częściowa rekonstrukcja oparta na znalezionych fotografiach, starych rycin etc. No cóż - "polska język- trudna język" szczególnie dla dziennikarzy po 2 -letnich szkołach wyższych...

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych